W zeszłym miesiącu chętni uczniowie klas piątych wykonywali przestrzenne modele komórek. Wyszły pięknie!
Nie tylko wykazali się wiedzą ale także zmysłem plastycznym.
A.Sokołowska
W zeszłym miesiącu chętni uczniowie klas piątych wykonywali przestrzenne modele komórek. Wyszły pięknie!
Nie tylko wykazali się wiedzą ale także zmysłem plastycznym.
A.Sokołowska
Pożegnanie
Dzisiaj, w imieniu pracowników Zespołu Szkół w Stegnie, żegnam naszego nauczyciela matematyki pana Kazimierza Dąbkowskiego. To nauczyciel legenda- wymagający, niepobłażliwy, sprawiedliwy. Nie jednemu uczniowi matematyka spędzała sen z oczu, ale nie jeden też uczeń doczekał się uznania na lekcjach matematyki w szkole średniej. To niewątpliwie była zasługa bezkompromisowego nauczania.
Pan Kazimierz przybył do Stegny jako młody nauczyciel w 1960 roku. We wrześniu zasilił miejscową kadrę nauczycielską.
Z racji wykształcenia i doświadczenia sprawował w latach siedemdziesiątych funkcję wizytatora szkolnego. Poza tym prowadził koło fotograficzne, a w 1987 r. założył pierwsze w powiecie nowodworskim koło komputerowe wyposażone w Atari.
Na zasłużoną emeryturę przeszedł w 1989 roku. Wówczas w całości oddał się swoim zainteresowaniom. Oprócz wędkowania i wielu godzin spędzonych przed komputerem, niestrudzenie badał dzieje Stegny i okolic.
Nieodłącznym atrybutem pana Kazimierza w tamtym czasie był aparat fotograficzny. Dzięki niemu lokalna architektura znalazła odbicie w setkach pięknych zdjęć wywoływanych na własny koszt. Można je było zobaczyć na licznych wystawach, w sąsiedztwie starych widokówek, pocztówek i zdjęć, które miały złożyć się na album o naszej Małej Ojczyźnie.
Pan Kazimierz nawiązywał kontakt z byłymi mieszkańcami Stegny, Niemcami. Dzielił się z nimi swoją wiedzą. Kontakty te zaowocowały w latach ’90, gdy ks. Stanisław Knapik- ówczesny proboszcz starał się o odzyskanie dzwonów z naszej świątyni, wywiezionych do Niemiec. Dzwony te możemy dziś podziwiać w kruchcie kościoła. Szkoda tylko, że obiecany album nie został wydany.
Społecznikowski akcent w pracy naszego nauczyciela można docenić, przeglądając redagowane przez niego broszurowe wydanie „Wiadomości”. Obok aktualnych treści z życia Gminy Stegna i działania jej władz, gazetka popularyzowała historię miejscowości wpisaną w historię Żuław i Mierzei Wiślanej. Każde wydanie było rzetelnie opracowane i ilustrowane.
Pan Kazimierz chętnie dzielił się swoją wiedzą i pasją. Był skarbnicą wiedzy o naszej ziemi i warto zapamiętać to jego OBLICZE, nie mające nic wspólnego z matematycznym poleceniem „Oblicz”…
Rozmawiał na ulicy z mieszkańcami i z nami, ze swoimi uczniami. Chętnie uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą: oglądał wystawy szkolne związane z projektami gimnazjalnymi dotyczącymi Stegny.
Ta niematematyczna strona życia pana Kazimierza Dąbkowskiego dla wielu jest nieznana, ale my wiemy, że przyczyniła się do ocieplenia wizerunku wymagającego „Dąbka”; przedłużyła też trwanie tych ludzi i miejsc, których wśród nas już nie ma, i za ten dodatni bilans DZIĘKUJEMY!
Szanowny panie Kazimierzu
Odpoczywaj w pokoju, licz anioły!
Koleżanki i koledzy, pracownicy szkoły, byli uczniowie
Pomorski Kurator Oświaty ogłasza Konkurs POZNAJ MOJE HOBBY.
Z informacjami dotyczącymi konkursu można się zapoznać, klikając w poniższy link:
Podczas zajęć z ceramiki pierwszaki poznały historię, sposoby wykorzystywania gliny oraz techniki lepienia.
Anna Mroz
"Do szkoły dzieciaki,
Na ramię plecaki,
Zdalnej nauki
Za nami już czas.
Na przerwach skakanie,
Kredami mazanie,
Gdy dzwonek zadzwoni,
Idziemy do klas.
Czytanie, liczenie,
Poprawne mówienie,
Wesołe literki,
Nie pójdą dziś w las.
Bo wprawdzie nauka,
Niezwykła to sztuka,
Lecz także zabawa,
Co w każdym jest z nas."
Wychowawczynie klas 1-3
Piękne, kolorowe, zawierają scenę Bożego Narodzenia i fragmenty charakterystycznych budowli w stylu krakowskim - szopki wykonane przez uczniów klasy pierwszej.
Anna Mroz
Uczniowie z klasy 1 zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest dokarmianie ptaków. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób prawidłowo pomagać ptakom.
Pamiętajcie! Tylko zimą - przy ujemnych temperaturach.
Anna Mroz
Powered by aSc EduPage