• Szkolnictwo w Stegnie

• Dzieje oświaty na terenie dzisiejszej Stegny sięgają  XVI wieku. Ówczesna wieś żuławska miała dobrze rozwiniętą samorządność. Wieś decydowała czy ma być szkoła czy nie, a na samorządzie spoczywała odpowiedzialność za zabezpieczenie materialne oświaty (wybudowanie, wyposażenie i utrzymanie szkoły oraz opłacenie nauczyciela.  Nauka była płatna, a na rodziców, usiłujących uniknąć tego obowiązku, nakładano kary pieniężne na rzecz kościoła.

Nadzór nad szkołami sprawowali pastorzy lub księża, którzy niejednokrotnie byli również nauczycielami. Obowiązek szkolny obejmował dzieci w wieku 6 – 14 lat.

Program nauczania zakładał opanowanie przez dzieci techniki czytania i pisania, umiejętności liczenia, naukę podstawowych czynności wykonywanych w domu (np. szycia) oraz głównych artykułów katechizmu.

• Szkoły powstawały w miejscowościach, w których istniały kościoły i usytuowane były w ich sąsiedztwie. Przeznaczano na nie niewielkie, z reguły jednoizbowe budynki, które musiały pomieścić wielu uczniów. Nauczyciele nie byli dobrze opłacani co miało wpływ na rotację pedagogów. Obwód szkolny był zgodny z granicami parafii. Dopiero po zakończeniu wojen ze Szwedami, gdy nastąpiło ożywienie gospodarcze, samorządy wiejskie zadecydowały o uruchomieniu szkół we własnych miejscowościach.

Na początku XX wieku w Stegnie funkcjonowały dwie szkoły: podstawowa, która mieściła się w pobliżu obecnego Urzędu Gminy, na placu PKS i gimnazjalna - usytuowana w obecnym domu nauczyciela przy ul. Morskiej (w latach) 30-tych budynek ten przeznaczono na urząd celny, a realgimnazjum zlikwidowano).

Po wojnie na Ziemie Odzyskane napływali Polacy – osadnicy z centralnej i wschodniej Polski. Wraz z przywracaniem normalnego funkcjonowania społeczności, zaczęto organizować nauczanie przybyłych dzieci. W związku z tym, że  w czasie wojny uległ zniszczeniu stary budynek szkolny, zaczęto poszukiwać nowego miejsca. Zaadaptowano dom przy ulicy Gdańskiej - „na górce” (obecny OW Sewer), w którym dnia 1 grudnia 1945 roku otwarto dwuklasową szkołę podstawową.

• Patron szkoły

• I Brygada Pancerna to formacja wojskowa utworzona w czasie II wojny światowej na terenie Związku Radzieckiego, dzisiejszej Rosji.

W miasteczku Biełomut w maju 1943 roku powstał I Pułk Czołgów im. Bohaterów Westerplatte. Pułk otrzymał wozy bojowe przeznaczone do walki w polu i działań rozpoznawczych oraz samochody ciężarowe i pancerne. 19 sierpnia utworzono I Brygadę Pancerną im. Bohaterów Westerplatte. Dowódcą brygady został  pułkownik Mierzycan.

12 października 1943r. żołnierze wzięli udział w słynnej bitwie pod Lenino. W lipcu 1944r. czołgi brygady przekroczyły rzekę Bug i zaczęły wyzwalać Polskę spod niemieckiej okupacji. Brygada brała udział w walkach w rejonie Studzianek oraz w wyzwalaniu Warszawy, Gostynina, Brześcia Kujawskiego i Bydgoszczy. W 1945 roku w ciężkich walkach zdobyli miejscowości położone na Pomorzu. Nie wszyscy żołnierze doczekali końca wojny, wielu pozostało na bojowym szlaku. Pamiętajmy o tym, kiedy patrzymy na sztandar naszej szkoły.

Opiekunem pocztu sztandarowego w naszej szkole jest Pani Agnieszka Suska.