Rozdanie nagród w konkursach
Aktualności
Rozdanie nagród w konkursach
Betlejemskie Światło Pokoju 2019
Światło, które daje moc
Rozpoczęła się wielka sztafeta Światła. Harcerze w całej Polsce niosą Ogień z Betlejem wraz z jego przesłaniem.
W dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia co roku od Tatr wyrusza harcerska sztafeta docierając do najdalszych zakątków naszej Ojczyzny i przenikając przez jej granice na Białoruś, Litwę, Ukrainę oraz do Rosji i Danii. Płomień niesiony w dłoniach skautów od 29 lat obiega świat. Choć zmieniają się warunki polityczne, nie zdarzyło się by Światło z Betlejem nie wyruszyło w swoją drogę. Ten harcerski dar na wigilijne stoły symbolizuje bezinteresowne dzielenie się dobrem, samemu przy tym nic nie tracąc.
1 Stegieńska Drużyna Harcerskiej „Sztorm” im. Bernarda Filarskiego już po raz piętnasty wzięła udział w akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Harcerzom tradycyjnie towarzyszyli uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas.
17.12.2019r. w czasie uroczystości na Długim Targu w Gdańsku harcerze z 1SDH "Sztorm" odebrali Betlejemskie Światło Pokoju, przywieźli je do Stegny i przekazali do kościoła.
18 grudnia 2019r. od samego rana przekazywali Ogień na terenie Stegny i Sztutowa. Światło z Betlejem trafiło do Muzeum Stutthof, Domu Pomocy Społecznej "Mors", Brzegowej Stacji Ratowniczej SAR, Urzędów Gminy w Stegnie i w Sztutowie, straży pożarnej, szkół, przedszkoli, GS, Banku Spółdzielczego w Stegnie, Kina za Rogiem i GOK.Idea Betlejemskiego Światła Pokoju
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie Wieczny Ogień. Od niego co roku skauci odpalają Płomień, który obiega świat niesiony przez kraje i kontynenty. Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986r. w Linz w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Od tej pory każdego roku jedna dziewczynka lub jeden chłopiec zaangażowani w pomoc charytatywną, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przewożą Ogień za pośrednictwem Austrian Airlines do Wiednia, gdzie podczas ekumenicznej uroczystości przekazują go mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. W blisko trzydziestoletniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło w swoją drogę. To czyni z niego symbol pokoju, zrozumienia i pojednania.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów, a przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze z ZHP niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, pragną podzielić się ze wszystkimi radosną nowiną i największymi uniwersalnymi wartościami braterstwa i pokoju. Wraz z nim harcerze przekazują przesłanie radości, miłości, ciepła i bezpieczeństwa.
Życzenia świąteczne:
Pragniemy, aby Święty Ogień niesiony w harcerskich dłoniach z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez cały świat, połączył nas wszystkich w łańcuch dobrej woli, rozjaśniając i rozgrzewając nasze serca.
Niech Betlejemskie Światło Pokoju przyniesie radość, dobro, pokój i nadzieję.Życzymy niezapomnianych świąt Bożego Narodzenia.
Harcerze z 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm”
im. Bernarda Filarskiego
Kiermasz Bożonarodzeniowy 2019
Kiermasz bożonarodzeniowy stał się już tradycją naszej szkoły (SP Stegna). Na stoiskach były ozdoby, stroiki, słodkości i potrawy świąteczne. Duży wkład w ich przygotowanie wnieśli rodzice uczniów. Pozyskane ze sprzedaży fundusze zasiliły konta klasowe.
Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasad postępowania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia uczyli się uczniowie klasy II b SP w Stegnie. Ratownik medyczny - Michał Biruk tłumaczył jak zachować się w przypadku zasłabnięcia, krwotoku,oparzeń, różnych urazów czy utraty przytomności. Największym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia w resuscytacji na fantomach. Dzieci ćwiczyły również umiejętność przeprowadzania rozmowy z operatorem numerów ratunkowych - 112 czy 999. Taka wiedza jest potrzebna wszystkim, bo udzielanie pomocy przedmedycznej może uratować życie.
Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski
16.12.2019 w siedzibie PK Mierzeja Wiślana odbył się parkowy etap XIX edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Nasze uczennice wywalczyły drużynowo pierwsze miejsce.W marcu grupa w składzie: Marcelina Banasik, Maria Schull, Zuzanna Czub i Wiktoria Błażejczyk jedzie do Kościerzyny na etap wojewódzki!Uczniów przygotował nauczyciel biologii mgr Agnieszka Sokołowska.
Pożegnanie
Czuwaj!
Z żalem zawiadamiamy, że 7 grudnia 2019r. na wieczną wartę odeszła w wieku 99 lat druhna Maria Chodakowska zd. Filarska, córka Bernarda Filarskiego – współzałożyciela harcerstwa na ziemiach Wolnego Miasta Gdańska i bohatera 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm”.
Druhna Maria Chodakowska była przedwojenną harcerką i bohaterką zaangażowaną w konspiracyjną działalność w czasie II wojny światowej. Za zorganizowanie przerzutu do Szwecji kuriera polskiego rządu Jana Nowaka – Jeziorańskiego została aresztowana i odesłana do KL Stutthof. Uczestniczka Marszu Śmierci. Za swój bohaterski czyn po wojnie została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej.
Druhna Maria była honorowym członkiem i dobrym duchem 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm” im. Bernarda Filarskiego.
Czuwaj!
hm. Agnieszka Suska
drużynowa 1SDH "Sztorm"
III Międzyszkolna Spartakiada Świąteczna
III Międzyszkolna Spartakiada Świąteczna
Wspaniała drużyna, świetna zabawa!
Mikołajki na lodowisku
Z okazji Mikołajek uczniowie klas VI wybrali się do kina oraz lodowisko w Elblągu. Obejrzeliśmy film pt. "Ratujmy florę" potem pojechaliśmy na lodowisko. Mogliśmy obserwować wzloty i upadki nowicjuszy i zaawansowanych łyżwiarzy. Zabawa na lodowisku jest zachętą do aktywnego spędzania czasu wolnego. Po takim wjeździe apetyt na aktywność fizyczną na pewno będzie większy.
I.Haftkowska, E.Woźniak
Ogólnopolski Konkurs z Historii Krąg
Ogólnopolski Konkurs z Historii Krąg
W dniu 05.12.2019 odbył się w naszej Szkole Ogólnopolski Konkurs z Historii Krąg.
J. Lech-Balicka
Mistrzostwa Powiatu w Dwa Ognie Usportowione Chłopców
III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Dwa Ognie Usportowione Chłopców.
Skład drużyny:
Geka Oliwier
Jędruszak Leon
Seremak Jakub
Seremak Szymon
Michalski Igor
Cierocki Bartosz
Pazdykiewicz Antoni
Kłys Miłosz.Gratulujemy!!!!!
Mikołajkowe pieczenie pierników klasy 3a
Rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W restauracji Zielony Kuter przygotowaliśmy kruche ciasteczka, ozdobiliśmy je i degustowaliśmy. Zajęcia te sprawiły dzieciom wiele radości. Dodatkowo uczniowie przynieśli prezenty dla dzieci z domu dziecka, które zostaną przekazane przez właściciela restauracji. Dziękujemy Panu Pawłowi B. i pracownikom Zielonego Kutra za przeprowadzenie tych wspaniałych zajęć i zaproszenie nas do współpracy.
Katarzyna Deka
Mikołajki w klasie 3a
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców działającej przy Zespole Szkół w Stegnie za mikołajkowe słodkości Nauczyciele i uczniowie
Mikołajkowa wycieczka do Gdańska
W dniu 6.12.2019 klasy: 8, 7a oraz 7b z okazji Mikołajek pojechały na wycieczkę do Gdańska. Zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności oraz obejrzeliśmy film w kinie Helios.
Dziękuję serdecznie za opiekę paniom: E. Szwedzie, A. Deuter oraz A. Mazur
Mikołajkowa wycieczka do Gdyni
Z okazji Mikołajek klasy 5b i 5c pojechały na wycieczkę do Akwarium w Gdyni. Uczestniczyły w laboratoriach "Poznajemy rekiny" oraz obejrzały wystawę poświęconą wodnej faunie i florze.
Katarzyna Drynko
Katarzyna Kępska
Podziękowanie
Mikołajki
Z okazji Mikołajek restauracja "Zielony Kuter" w Stegnie zorganizowała zbiórkę podarunków dla dzieci z Domu Dziecka. Uczniowie klasy 1a i 2b bardzo zaangażowali się w akcję charytatywną i zebrali mnóstwo wspaniałych prezentów. W nagrodę za gest dobroci uczniowie zostali zaproszeni do restauracji, aby pod okiem Szefa kuchni wypiekać świąteczne pierniki.
Anna Kościak, Paulina Augustyniewicz
Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
03.grudnia, to Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie klasy 1b i 3a wzięli udział w ciekawych zajęciach, które przygotowały Panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Dworze Gd. Zorganizowane zajęcia, przybliżyły dzieciom problemy, z którymi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Biorąc udział w ćwiczeniach dzieci miały możliwość doświadczyć, jak trudne jest poruszanie się o kulach, na wózku inwalidzkim, z laską dla niewidomych, zrozumieć osobę głuchoniemą, itp.
Katarzyna Deka
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada 2019 roku, jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy.
Warsztaty ceramiczne klasy 3a
Klasa 3a uczestniczyła w warsztatach ceramicznych w GOK-u w Stegnie. Zajęcia prowadziła w sposób niezwykle profesjonalny Pani Maria B., której serdecznie dziękujemy. Zrobiliśmy ELFA, pomocnika Mikołaja. Było wspaniale!
Wychowawca, Katarzyna Deka
Konkurs "Jestem integralną częścią przyrody"
29.11.2019 odbył się finał konkursu z wiedzy ekologicznej „Jestem integralną częścią przyrody – Przyroda Żuław i Mierzei Wiślanej”. Tegoroczni uczestnicy wykazali się bardzo dużą wiedzą.
Marcelina Banasik z wynikiem 23/25 punktów zdobyła II miejsce, oraz wybrała sobie nagrodę - śpiwór. Jest to wysokie wyróżnienie, honorowane punktami rekrutacyjnymi do szkoły średniej.
Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni nagrodami i dyplomami, oraz dodatkowymi ocenami z biologii. Szkolnym koordynatorem była nauczycielka biologii i przyrody: mgr Agnieszka Sokołowska.
Konkurs miał zasięg powiatowy, naszą szkołę reprezentowało w finale 3 uczniów: Marcelina Banasik, Zuzanna Czub i Maria Schull.
Agnieszka Sokołowska
Archiwum Aktualności